Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi ve Eğitim Programı

Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi ve Eğitim Programı

Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi

Görsel algı kavramı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğidir. Görsel algı sadece iyi görme yeteneği değildir. Bir görsel uyaranın yorumu göz ile değil beyinde olmaktadır. Görsel algılama hemen her davranışımızda bulunmaktadır. Görsel algılamadaki yetenekleri sayesinde çocuklar okumayı, yazmayı, aritmetik yapmayı ve okuldaki başarıları için gerekli olan tüm diğer becerileri öğrenmektedirler.

Görsel algı gelişimini değerlendirmeye yönelik ve dünyada sıklıkla kullanılan testlerden biri Frostig Görsel Algı testidir. Bu test Dr.Marianne Frostig tarafından 1963 yılında geliştirilmiş, görsel algılamayı saptamaya yönelik bir performans testidir.

Test çocuklardaki görsel algı problemi veya göz-motor problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir. Test 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel ve grup şeklinde uygulanır. Frostig bir kalem kâğıt testi olup, görsel algıyı 5 algısal beceri üzerinden değerlendirir.

 1. El-Göz Koordinasyonu
 2. Şekil-Zemin Ayırımı
 3. Şekil Sabitliği (Değişmezliği)
 4. Mekân-Konum Algısı (Uzaydaki Pozisyon)
 5. Mekân İlişkilerinin Algısı (Uzay İlişkileri)

Frostig Görsel Algı Eğitim Programı

Dr.Marianne Frostig tarafından Los Angeles’te geliştirilen program görsel algının beş alt alanına yönelik etkinlikleri içeren 3 kitapçıktan oluşmaktadır. Eğitim programları grup veya bireysel olarak uygulanabilmektedir. Tüm görsel algı çalışmaları motor, dil ve algı çalışmalarını da içermektedir.

Frostig programı oyun şeklinde sunulurken çocuklar önce dinlemekte daha sonra işitsel algı görsel-motor faaliyete aktarılmakta ve her fırsatta dil, algılama ve motor gelişim çalışmaları birleştirilmektedir.

Frostig Görsel Algı Eğitim Programı;

 • Algılamayı geliştirme çalışması (Problem kitapçığı- Yönerge kitapçığı)
 • Büyüme-gelişme-öğrenme (Hareket eğitimi)
 • Görsel algılama-gelişme testi
 • Bireysel algılamayı geliştirme çalışması bölümlerinden oluşmaktadır.
KAYIT OL

Programı İçeriği:

09:00-12:00 saatleri arası: Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi ile ilgili kuramsal temeller paylaşılacaktır. Ardından testin uygulama, puanlama ve yorumlaması katılımcılara anlatılacaktır.

12:00-13:00 : Öğlen arası

13:00-17:00 saatleri arası: Frostig Görsel Algı Eğitim Programı hakkında bilgilendirme yapılacak ve etkinlik örnekleri paylaşılacaktır.

Eğitim Tarihi: 28 Nisan 2013 Pazar

Eğitim Saatleri: 09 : 00 – 17 : 00

Eğitim Yeri                : PADEM Psikoloji

PADEM (Psikoloji Aile Danışma ve Eğitim Merkezi)

Tercüman Sitesi A-2 Blok Daire No: 6 Cevizlibağ / İstanbul (Vatan Bilgisayar Yanı)

Tel       : 0 212 416 35 29

GSM    : 0 507 500 23 43

Eğitimci:

Handan DOĞAN

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı/Maltepe Ünv.Öğr.Görevlisi

1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde lisansını tamamlamış olup, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Anne ve Çocuk Sağlığı programı Yüksek lisans derecesini almıştır.

1983 yılından itibaren başta serebral palsili çocuklar olmak üzere farklı engelli gruplarında tanılama, erken müdahale eğitim programlarını yürütmüş, 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezinin yapılanması ve işletilmesinde görev almıştır. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birden çok engeli olan çocuklara yönelik ilköğretim programını hazırlamış, okulun kurulma ve yürütülme aşamalarını gerçekleştirmiştir.

2008 yılında Metin Sabancı Merkezindeki yöneticilik görevinden ayrılmıştır. Aynı tarihten itibaren Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümünde Öğretim görevlisi ve bölüm başkanı olarak görev yapmakta olup, Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Doktora programında tez aşamasına devam etmektedir.

Yüksek Lisans tezini Frostig Testi ve Eğitim Programları ile gerçekleştiren Handan Doğan o yıllardan itibaren görsel algı konusunda çeşitli araştırmalar yapmış, Frostig programlarını çeşitli çocuk gruplarına bir sınıf eğitim programı olarak uygulamıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Marianne Frostig Tarafından ABD Los Angeles’te kurulan Frostig Center’a giderek okul programı konusunda eğitim almıştır.

Kimler Katılabilir?

Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Çocuk Gelişimi Bölümü mezunları ve bu bölümlerde okuyan son sınıf öğrencileri katılabilirler.

Eğitim Materyali     :  Eğitim materyalleri katılımcılara ücretsiz olarak verilecektir.

Verilecek Belge         :  Eğitim sonunda PADEM Psikoloji onaylı Katılım Sertifikası verilecektir.

Kontenjan                     : 24 kişi ile sınırlıdır.

KAYIT OL

 GARANTİ BANKASI BULVAR ŞUBESİ

PADEM Psikoloji adına

Hesap No : 745-6299046

IBAN NO : TR 13 0006 2000 7450 0006 2990 46

Eğitim süresince yapılacak ikramlar ücretsizdir.

BİLGİ:

 • Bankaya ödeme yaparken katılımcı isminin belirtilmesi gerekmektedir.
 • ATM’den ödeme durumunuzda ödeme yaptığınız anda 0212 416 35 29, 0507 500 23 43 numaralı telefonlarımızdan lütfen bilgi veriniz. (Ad Soyad ve TC Kimlik gibi bilgileriniz ATM ödemelerinizde gözükmemektedir.)
 • Ödemenizi tamamladıktan sonrainfopadem@gmail.com e-mail adresine veya ilgili telefon numaralarına ödeme bildirimi yapınız.
 • Ücretin tamamı yatırılmadan yapılan kayıtlar ön kayıt hükmündedir. Eğitime başlamadan önce ücretin tamamının yatırılması gerekmektedir.
 • Eğitim başlama tarihine bir hafta kala eğitime katılım iptali ve eğitim ücreti iade talepleri kabul edilmemektedir.
 • Herhangi bir sebepten ötürü, eğitime katılamayan kursiyer önceden bilgi vermek kaydıyla bu hakkını başka bir tarihte düzenlenecek olan eğitime katılmak sureti ile saklı tutar.
 • PADEM Psikoloji hiçbir neden belirtmeksizin eğitimi iptal etme hakkını kendinde saklı tutar. Eğitim iptalinde ödemelerini yapmış olan katılımcıların ücretleri iade edilir.
 • PADEM Psikoloji, eğitimlerin iptal edilmesi durumunda katılımcıların uğrayacağı ulaşım, konaklama ve diğer hiçbir zarardan sorumlu değildir.

EĞİTİM AFİŞİ

Frostig

 

Soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.


4 + = 13