Aile Danışmanlığı nelere odaklanır ?

Bu sistemde, iletişim kalitesi arttırılırken bir yandan sorun yaratan durumun ne olduğu bulunmaya çalışılır.
Bireylerin objektif bir ortamda, duygularını net bir şekilde ifade edebilmesi için zemin hazırlanır.
Kişi kendisini ifade etme fırsatı bulurken, empati yapması ve dinlemeyi bilmesi de sağlanılarak katılımcı diğer bireylere de söz hakkı verilerek, problemin kaynağına inilir.
Tüm aile bireyleri ve dinamikleri üzerinde çalışılır. Çatışmaların üstesinden gelmelerinde bireylere profesyonel destek verilerek, soruna ve çözümüne odaklanılır.

Aile Danışmanlığı Kaç Seans Sürer?

5-10 seans arası, kişinin getirmiş olduğu probleme göre değişkenlik gösteren bu süreç kısalıp-uzayabilmektedir. Bu tamamen kişilerin seansa devam etmesine, seansa uyum sağlamasına, verilen ev ödevlerinin yapılmasına bağlıdır. Ortalama 50 dakika uygulanır.
Bir hafta gelip, diğer hafta seansını iptal eden bir danışanın alacağı verim ile her hafta seansa düzenli şekilde gelen danışanların alacağı verim tamamen farklıdır. Bu nedenle seanslara düzenli gelmek, danışmanlık sürecine devam etmek aile danışmanlığında oldukça önemlidir.

Aile Danışmanının Seans Üzerindeki Tutumu Nasıldır?

Aile danışmanı, yapıcı bir tutumla danışanlarına yaklaşır. Sorun her ne olursa olsun asla taraf tutmaz. Problemler karşısında suçlayıcı tavır sergilemez. Aile bireylerinin hedeflerine, umutlarına, ihtiyaçlarına yönelir. Beklentilerine odaklanır. Dinlemeye ve anlatmaya teşvik ederler. Kişilerin güçlü ve zayıf yönleri üzerinde çalışır. Kişileri sorumluluk almaya ve düşünmeye teşvik eder. Farklı alternatifleri ve baş etme becerilerini geliştirir. Bireylerin güçlü yönleri desteklenerek, zayıf yönleri için geliştirme çalışır.

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı İçin Tıklayınız

Bireysel Danışmanlık İçin Tıklayınız

Cinsel Danışmanlık İçin Tıklayınız

RANDEVU FORMU